Набряк макули ока чи макулярний набряк – це стан, за якого рідина просочується у центральні шари сітківки (макулу). Макула стає щільною, набрякає та виникає запалення. Зазвичай макулярний набряк є наслідком інших процесів чи захворювань. Наприклад, після операції на очному яблуці може розвинутися післяопераційний макулярний набряк, при цукровому діабеті – діабетичний набряк макули.

Лікування макулярного набряку

Показання та протипоказання до лікування макулярного набряку

Макулярний набряк – небезпечна патологія, яка потребує лікування. Якщо діагностують цей стан, терапія призначається терміново.

Підготовка до лікування макулярного набряку

Спеціальна підготовка до лікування макулярного набряку не потрібна. Перед тим, як розпочати терапію, лікар дає рекомендації, консультує пацієнта щодо плану лікування та його результатів.

Етапи лікування макулярного набряку

Першим етапом на шляху лікування макулярного набряку є діагностика. Не завжди пацієнт помічає патологію самостійно. Її можуть визначити під час планового огляду у офтальмолога за допомогою УЗД або ОКТ.

Подальше лікування залежить від причин набряку. Загалом воно не відрізняється, але можуть бути деякі нюанси. Серед основних причин макулярного набряку виділяють наступні:

  • цукровий діабет. Макулярний набряк при цукровому діабеті погано лікується і виникає дуже часто. Тому терапія проводиться паралельно з відвідуванням ендокринолога та корекцією рівня цукру в крові. Важливо привести його в норму, та не допустити підвищеної проникності судин, яка призводить до набряку;
  • ускладнення після операції з лікування катаракти. Кістозний макулярний набряк може виникати внаслідок операцій на очному яблуці. Він лікується досить успішно і зазвичай не повертається після терапії;
  • порушення кровообігу в області сітківки. Якщо виявляють захворювання судин, до терапії можуть підключати кардіолога або терапевта.

Головне завдання лікування макулярного набряку – зміцнити судини в оці та усунути приплив рідини до макули. Цього можна досягти за допомогою різних технік. Основні методи лікування макулярного набряку сітківки ока наступні:

  • консервативна терапія. Це застосування різних медикаментів, таких як протизапальні засоби, краплі чи таблетки;
  • анти-VEGF-терапія. Це лікування, спрямоване на підтримку нормального кровообігу в сітківці ока та зниження проникності судин. Анти-VEGF-терапія проводиться курсом, що складається з кількох уколів. Ін’єкції робляться безпосередньо в порожнину ока (склоподібне тіло). Курс підбирає лікар в індивідуальному порядку.

Вибір терапії при макулярному набряці залежить від клінічної картини у кожному окремому випадку.

Результат лікування макулярного набряку

В результаті лікування макулярного набряку пацієнт отримує покращення зорових функцій та відновлення початкового інтерфейсу сітківки ока (область контакту склоподібного тіла та сітківки). Запорука успішного лікування діабетичного макулярного набряку залежить від терапії основного захворювання – зниження рівня цукру в крові та постійного контролю його норми.

Реабілітація після лікування макулярного набряку

Під час лікування макулярного набряку офтальмологи не рекомендують дивитися на яскраві джерела світла, приймати алкоголь. Також слід дотримуватись рекомендацій щодо харчування, які дає лікар. Все це допомагає успішно пройти терапію та швидко відновитися після неї.

Якщо після набряку макули є порушення зорових функцій, можуть рекомендувати додаткове лікування або корекцію.

Що буде, якщо не лікувати макулярний набряк

Без лікування набряку сітківки ока у її центральній зоні утворюються атрофічні зміни. Відбувається стійке зниження зору і відновити його вже неможливо.

Записатися на прийом

Напишіть нам і ми з вами зв'яжемося

Вартість послуг

Консультація

800 гривень

Консультація лікаря офтальмолога, включаючи базову діагностику

Периметрія

700 гривень

Обстеження поля зору на сучасному периметрі за допомогою різних тестів

Популярні питання

Чи можна прибрати макулярний набряк народними засобами?

Застосовуючи народні методи лікування набряку макули, можна погіршити ситуацію та втратити цінний час. Краще звернутися до окуліста відразу, коли помітні перші симптоми макулярного набряку. Пацієнт може побачити розмиту сіру пляму у центрі ока, особливо коли дивиться на яскраве світло.

Чи можна вилікувати макулярний набряк?

Макулярні набряки піддаються сучасному лікуванню. Складнощі можуть виникати у ситуаціях, коли не лікується основна причина патології. Так буває при діабеті, порушенні роботи судин і т.д.

Чим небезпечний макулярний набряк?

Набряк макули ока може призводити до стійкого зниження зору, відшарування сітківки та повної сліпоти.

Як довго лікується макулярний набряк?

Тривалість терапії з усунення макулярного набряку в середньому становить 3-4 тижні. Вона залежить від обраної тактики лікування, а також від причини макулярного набряку. У складних ситуаціях терапія триває кілька місяців.

Залишились питання?

Поставте запитання, ми будемо раді відповісти

Не гайте часу!

Записуйтеся на консультацію
в один клік, ми передзвонимо!

This site is registered on wpml.org as a development site.