Далекозорість (гіперметропія або коротке око) – це різновид неправильної рефракції ока, коли головний фокус розташований за оком, а на сітківці утворюються кола світлорозсіювання. Це призводить до того, що людина нечітко бачить предмети поблизу, але об’єкти далеко, навпаки, добре. А з віком, через фізіологічні зміни кришталика, нечіткий зір буде і поблизу, і вдалині.

Лікування далекозорості

Основною причиною розвитку гіперметропії є коротке або маленьке око. Тобто воно не має достатнього розміру. Стан часто розвивається через спадковий фактор. Якщо у найближчих родичів є далекозорість, це підвищує ризик її розвитку у дитини.

Існує два види далекозорості:

  • явна – обумовлена ​​підбором лінз;
  • прихована – не визначається підбором лінз, а ховається тільки за напругою акомодації.

Також є три ступені розвитку гіперметропії:

  • слабка – до 2,0 дптр;
  • середня – від 2,25 до 5,0 дптр;
  • висока – вище 5,0 дптр.

Симптоми далекозорості: нечіткий зір при читанні або роботі на близькій відстані, часті головні болі, підвищена втомлюваність очей, мошки та двоїння в очах.

За відсутності своєчасної терапії гіперметропії може розвинутись акомодаційна астенопія, яка характеризується: тупим болем навколо ока, почуттям тиску на око, болем у проєкції чола та нудотою.

Профілактика далекозорості полягає у регулярній перевірці зору, що дозволить виявити патологічний процес на ранній стадії. Також важливо проводити перерви під час роботи на близькій відстані. Це допоможе зменшити стомлення очей.

Краплі для лікування далекозорості та народні методи лікування далекозорості відсутні. Вплинути на рефракцію чи покращити бачення на близькій відстані медикаментозне лікування далекозорості, на жаль, не зможе.

Тому при появі будь-яких симптомів гіперметропії важливо звернутися до лікаря-офтальмолога, який призначить ефективну терапію.

Сьогодні існують такі методи лікування далекозорості:

  • корекційні – окуляри та контактні лінзи з плюсовими діоптріями;
  • оперативні – рефракційна операція із заміни кришталика та лазерна корекція.

Також доцільно апаратне лікування далекозорості, що дозволяє на якийсь час покращити зір без корекції. А для загального зміцнення структур ока лікарі-офтальмологи часто призначають вітаміни для покращення трофіки тканин та сітківки.

Показання та протипоказання до лікування далекозорості

Показаннями до лікування гіперметропії є: зниження зору поблизу та/або вдалечінь, втома очей при читанні, керуванні або роботі за комп’ютером, головний біль та косоокість. Навіть незначна нечіткість бачення поблизу при наявності інших симптомів вимагає корекції окулярами або лінзами. Інакше гіперметропія прогресуватиме ще швидше. Так, для лікування високої далекозорості потрібно проводити лазерну корекцію або оперативне втручання, щоб досягти оптимального результату.

Протипоказання до лікування далекозорості відсутні.

Підготовка до лікування далекозорості

Підготовка до лікування далекозорості у дорослих та дітей полягає у консультації лікаря-офтальмолога. Він збере анамнез та призначить обстеження. Найчастіше до останнього належать:

  • візометрія – визначення гостроти зору;
  • офтальмоскопія – вивчення очного дна;
  • рефрактометрія – вимір заломлювальної сили ока;
  • кератометрія – вимір кривизни рогівки;
  • топографія рогівки – створення комп’ютерної карти поверхні рогівки.

На підставі результатів офтальмолог підбере найбільш вдалий метод з урахуванням ступеня гіперметропії та індивідуальних особливостей.

Перед проведенням корекційних методів підготовка не потрібна. Вона потрібна лише перед рефракційною операцією. Так, пацієнту необхідно пройти консультацію у хірурга-офтальмолога, який призначить загальний аналіз крові та, за необхідності, інші методи діагностики.

Етапи лікування далекозорості

Етапи лікування далекозорості методами корекції полягають у підборі контактних лінз та лінз для окулярів. Їх можна обрати як для постійного носіння, так і для використання лише під час читання або роботи за комп’ютером.

Лазерна корекція зору проводиться амбулаторно протягом 10 хвилин. Перед проведенням використовують місцевий анестетик у вигляді крапель.

Хірургічне лікування далекозорості у вигляді рефракційної операції з заміни кришталика проводиться у п’ять етапів. Спочатку вводиться місцевий анестетик, після чого проводиться невеликий розріз у рогівці до 2 мм і здійснюється факоемульсифікація – ультразвукове емульгування кришталика. Потім отриману емульсію видаляють та встановлюють новий кришталик.

Результат лікування далекозорості

Результатом лікування далекозорості методами корекції окулярами та лінзами на постійній основі є відновлення чіткості зору поблизу. Навіть при довічній корекції гіперметропія продовжить прогресувати, що може вимагати збільшення кількості діоптрій у лінзах.

Лазерна корекція та операція із заміни кришталика дає стійкий результат у вигляді повного відновлення зору.

Реабілітація після лікування далекозорості

Реабілітація після лікування далекозорості за допомогою окулярів та контактних лінз – відсутня.

Лазерна корекція передбачає незначні неприємні відчуття, які проходять самостійно через пару днів, та необхідність носіння сонцезахисних окулярів протягом кількох днів. Також буде призначено краплі.

Рефракційна операція потребує проведення кількох консультацій лікаря-офтальмолога. Перша наступного дня після операції, а інші раз на тиждень протягом місяця. Також будуть призначені протизапальні та антибактеріальні краплі. Рекомендується відмовитися від фізичної активності, різких нахилів голови та носіння косметики.

Що буде, якщо не лікувати далекозорість

За відсутності своєчасного лікування далекозорості патологічний процес прогресуватиме. Може розвинутися більш тяжкий ступінь стану і відсутність чіткого зору як поблизу, та й далеко.

Записатися на прийом

Напишіть нам і ми з вами зв'яжемося

Вартість послуг

Консультація

800 гривень

Консультація лікаря офтальмолога, включаючи базову діагностику

Популярні питання

Скільки коштує лікування далекозорості?

Вартість лікування далекозорості безпосередньо буде залежати від методу проведення. Найдешевший метод – окуляри. Але краще порадитися з лікарем-офтальмологом, який не лише відповість на всі питання, а й допоможе у виборі найвигіднішого методу.

Що робити при далекозорості?

При виявленні будь-яких симптомів далекозорості важливо якнайшвидше звернутися до лікаря-офтальмолога. Він проведе обстеження та призначить ефективну терапію, щоб позбавити нечіткості зору та інших проявів гіперметропії.

Залишились питання?

Поставте запитання, ми будемо раді відповісти

Не гайте часу!

Записуйтеся на консультацію
в один клік, ми передзвонимо!

This site is registered on wpml.org as a development site.