Астигматизм – це варіант рефракції, коли у різних меридіанах одного ока є різні види чи ступені рефракції. Він буває рогівковим і кришталиковим (зустрічається вкрай рідко), а також має 3 ступені розвитку: слабку, середню та високу.

Лікування астигматизму

Рогівковий характеризується тим, що в деяких ділянках середньої частини рогівки кривизна змінюється і стає нерівномірною. Це призводить до формування у людини кількох точок фокусування. У нормі рогівка має бути сферичної форми з однаковою кривизною по всій її поверхні.

Також розрізняють фізіологічний (кривизна не перевищує 0,75 дптр) та патологічний (кривизна більше ніж 0,75 дптр) астигматизм. Фізіологічний – зустрічається в більшості людей і рідко впливає на гостроту зору. Патологічний – вимагає постійного контролю та корекції для запобігання розвитку ускладнень.

Найчастіше причиною астигматизму є неправильне формування кривизни рогівки ще внутрішньоутробно. Рідше він розвивається протягом життя. Навіть постійне відкривання та закривання повіка завдає тиску на рогівку, що може призвести до зміни її кривизни. Незалежно від того, вроджений астигматизм чи набутий, він поступово прогресуватиме, що може вплинути на гостроту зору та призвести до розвитку симптомів.

Основні симптоми астигматизму:

  • нечіткість бачення;
  • викривлення предметів;
  • швидка втомлюваність очей при будь-якому зоровому навантаженні;
  • головні болі;
  • зниження зору.

Проявляється астигматизм у кожної людини по-різному, тому не всі будуть мати весь список симптомів. З іншого боку, вираженість проявів залежить від рівня розвитку стану.

Астигматизм також може поєднуватися з розвитком короткозорості (складний міопічний астигматизм) або далекозорості (складний гіперметропічний), також він може бути змішаним, коли в одному меридіані є міопічна, а в іншому гіперметропічна рефракція. У такому разі потрібна комплексна корекція зору.

На початкових етапах фізіологічного астигматизму симптоми можуть не розвиватися, тому важливо проводити своєчасні скринінгові дослідження. При розвитку клінічної картини слід записатися на консультацію до лікаря-офтальмолога. Тільки він зможе поставити остаточний діагноз і призначити найбільш результативний варіант корекції або лікування.

Є кілька варіантів лікування астигматизму:

  • очкова корекція;
  • корекція контактними лінзами;
  • рефракційна операція – лазерна корекція та заміна кришталика.

Вибір методу підбирається індивідуально і ґрунтується на ступені розвитку стану, наявності супутніх захворювань та віку пацієнта.

Показання та протипоказання до лікування астигматизму

Показанням для лікування астигматизму є його наявність. Проте фізіологічний варіант захворювання із значенням нижче 0,5 діоптрій є в більшості людей, бо ідеально сферична рогівка зустрічається вкрай рідко. Якщо вона діагностується у людини, але при цьому не викликає порушень зорової функції та зниження гостроти зору – лікування не потрібне.

Протипоказань до лікування астигматизму немає.

Підготовка до лікування астигматизму

Підготовка до лікування астигматизму за допомогою лінз чи окулярів не потрібна. Лазерна корекція та рефракційна операція вимагає:

  • консультації хірурга-офтальмолога;
  • проведення передопераційних досліджень – загальний аналіз крові, вимірювання очного тиску, оцінка гостроти зору, кератометрія та кератотопографія.

Також у процесі підготовки до рефракційної операції вибирається оптимальний варіант штучного кришталика.

Етапи лікування астигматизму

Етапів лікування астигматизму методами корекції – немає. Проведення рефракційної операції, наприклад, із заміни кришталика має п’ять етапів:

  • введення місцевих анестетиків;
  • здійснення проколу в рогівці діаметром до 2 мм;
  • перетворення кришталика на емульсію за допомогою ультразвуку (факоемульсифікація);
  • видалення емульсії шляхом аспірації;
  • встановлення штучного кришталика.

Рефракційна операція проводиться протягом 15 хвилин, після чого пацієнта переводять до палати. За кілька годин роблять виписку.

Результат лікування астигматизму

Результат лікування астигматизму шляхом рефракційних операцій (лазерним методом або при заміні кришталика) дає можливість повністю компенсувати наявний астигматизм і обходитися в подальшому без корекції. Інші методи корекції відновлюють порушення зору і позбавляють людину від інших симптомів, але не призводять до повного виліковування.

Реабілітація після лікування астигматизму

Реабілітація після лікування астигматизму шляхом проведення рефракційної операції потребує проведення кількох консультацій у лікаря-офтальмолога. Перша консультація проводиться наступного дня, а кілька наступних з інтервалом один раз на тиждень. Також протягом декількох днів після операції потрібно:

  • мінімізувати ризик отримання травм голови;
  • виключити використання косметики;
  • не терти очі та різко не нахилятися;
  • капати протизапальні та антибактеріальні краплі;
  • виключити значне фізичне навантаження.

Після лазерної корекції рекомендується протягом кількох днів ходити у сонцезахисних окулярах. Можливі незначні неприємні відчуття, що пройдуть протягом кількох днів. Також лікар-офтальмолог призначить краплі для швидкого відновлення тканин.

Що буде, якщо не лікувати астигматизм

Якщо не лікувати астигматизм – це призведе до стійкого зниження гостроти зору. Але в деяких випадках може прогресувати, що призведе до розвитку кератопатій, у тому числі кератоконуса. Крім того, відсутність корекції та терапії призведе до неправильної роботи м’язів, порушення бінокулярного зору, розвитку косоокості та зниження зорових функцій.

Записатися на прийом

Напишіть нам і ми з вами зв'яжемося

Вартість послуг

Консультація

800 гривень

Консультація лікаря офтальмолога, включаючи базову діагностику

Популярні питання

Чим відрізняється амбліопія від астигматизму?

Амбліопія або синдром лінивого ока – це порушення мозкових функцій, внаслідок яких знижується гострота зору та мозок не отримує нормального зображення від одного чи обох очей. При цьому жодної іншої патології очей немає, зорові функції не порушені, але жодний варіант корекції (окулярами, контактними лінзами або рефракційною хірургією) не дозволяє відновити нормальну гостроту зору.

Астигматизм – це порушення зору, асоційоване з неправильною рефракцією рогівки або кришталика, яке піддається корекції різними методами.

Як бачать люди із астигматизмом?

Людина загалом бачить добре, якщо астигматизм не поєднаний із міопією чи гіперметропією. Але в нього спостерігатиметься нечіткість бачення та розмитість картинки.

Який кришталик краще ставити за астигматизму?

Краще ставити торичний кришталик. Він має нерівномірну кривизну, що дозволяє компенсувати порушення рефракції, яке є в рогівці або кришталику.

Як дізнатися ступінь астигматизму?

Ступінь астигматизму можна дізнатися, пройшовши обстеження в офтальмолога. Так, лікар призначить візометрію (визначення гостроти зору), офтальмоскопію (вивчення очного дна), рефрактометрію (вимір заломлюючої сили ока), кератометрію (вимір кривизни рогівки) та топографію рогівки (створення комп’ютерної карти поверхні рогівки). За результатами обстеження офтальмолог визначить ступінь розвитку стану та підбере лікування.

Залишились питання?

Поставте запитання, ми будемо раді відповісти

Не гайте часу!

Записуйтеся на консультацію
в один клік, ми передзвонимо!

This site is registered on wpml.org as a development site.