Рефракційна заміна кришталика (РЗК) — це видалення природного кришталика ока і його заміна на інтраокулярну лінзу (ІОЛ).
Основна ціль операції РЗК — поліпшення характеристик рефракції ока, тобто корекція далекозорості, короткозорості та астигматизму високого ступеня.
Показання та протипоказання до рефракційної заміни кришталика
Рефракційну заміну кришталика проводять за наявності аномалій рефракції високого ступеня у пацієнтів молодого віку (35+). Випадки, в яких рекомендовано замінити кришталик ока:
- астигматизм високого ступеня. Стан не піддається корекції за допомогою окулярів та контактних лінз;
- далекозорість високого ступеня – від + 5 діоптрій;
- короткозорість високого ступеня – від – 5 діоптрій.
Щоб визначити, чи потрібна вам РЗК, необхідний огляд та консультація офтальмолога. Під час комплексного обстеження лікар може виявити протипоказання до рефракційної заміни кришталика:
- тяжкі системні захворювання;
- наявність інфекції очей (до одужання);
- високий внутрішньоочний тиск.
Не рекомендовано також проводити заміну кришталика під час вагітності та годування грудьми.
Підготовка до заміни кришталика
Перед рефракційною заміною кришталика необхідно перевірити зір та провести детальну діагностику (з вимірюванням полів зору та оптичною когерентною томографією). Параметри, отримані під час обстеження, допомагають офтальмологам підібрати ІОЛ та розробити план операції РЗК. Напередодні рефракційної заміни кришталика пацієнту рекомендують пройти такі обстеження:
- загальний аналіз крові та кров на цукор;
- загальний аналіз сечі;
- кров на RW;
- флюорографія;
- електрокардіографія.
У деяких випадках також направляють до кардіолога, ендокринолога та сімейного лікаря.
Етапи заміни кришталика
Рефракційна заміна кришталика проводиться подібно до операції з видалення катаракти. Під час хірургічного втручання природний кришталик дроблять на фрагменти, видаляють, і на його місце встановлюють ІОЛ. Лінза виконує роль природного кришталика, але має оптимальні оптичні характеристики. Операція із заміни кришталика проходить у кілька етапів:
- Анестезія. РЗК виконують під місцевою анестезією: в очі закапують краплі, і пацієнт не відчуває болю. За наявності у пацієнта розладів нервової системи можуть рекомендувати глибокий наркоз.
- Виконання мікророзрізів (2,0–2,75 мм) за допомогою високоточного обладнання.
- Введення в око високоеластичних рідин для захисту рогівки та підтримання внутрішньоочного тиску.
- Дроблення (факоемульсифікація) старого кришталика за допомогою ультразвуку.
- Видалення фрагментів старого кришталика.
- Встановлення ІОЛ у капсульний мішок ока за допомогою спеціального інжектора.
- Закапування антибактеріальних крапель та накладання стерильної пов’язки.
Вся операція з рефракційної заміни кришталика триває 15-20 хвилин. Після втручання пацієнт знаходиться в клініці 2-3 години, а потім відправляється додому.
Результат заміни кришталика
Результат операції РЗК прогнозований, і залежить від обраної ІОЛ. Кожна лінза має свої характеристики, дає різні можливості для зору. Так, після встановлення мультифокальної ІОЛ у більшості випадків не потрібно носити окуляри або контактні лінзи. Імплант забезпечує чіткий зір на різні відстані – далекі, середні, близькі. Якщо ж встановлено монофокальну ІОЛ, додатково потрібні окуляри для “далі” або “близі”.
У кожному окремому випадку лікарі досягають запланованої рефракції ока. Тому намагаються вибрати штучний кришталик залежно від потреб, можливостей та бажання пацієнта.
Реабілітація після заміни кришталика
Реабілітація після заміни кришталика, зазвичай, триває кілька тижнів. Щоб відновлення пройшло максимально комфортно і без ускладнень, слід дотримуватись деяких обмежень. Рекомендації для післяопераційного періоду:
- обмежити фізичну активність та підняття важких предметів;
- не вмивати обличчя з милом;
- не чіпати очі руками, не терти;
- уникати приміщень із високою температурою (бані, сауни);
- за необхідності надягати темні окуляри.
Важливо приходити до офтальмолога на планові огляди для контролю процесу відновлення. Огляди проходять наступного дня після РЗК, через тиждень та через місяць. Під час консультації лікар дає рекомендації та призначає препарати для підтримки здоров’я очей.
У ранньому післяопераційному періоді можливе мерехтіння в оці після заміни кришталика. Це пов’язано з тим, що штучний кришталик має свої межі, куди потрапляє світло. В результаті виникає відчуття мерехтіння, яке незабаром проходить.
Остаточний результат операції РЗК видно за місяць. Пацієнт звикає до нового кришталика, а зір поступово відновлюється.
Що буде, якщо не проводити рефракційну заміну кришталика
Без операції РЗК зір може поступово погіршуватись. Пацієнт продовжує носити окуляри чи контактні лінзи.
Записатися на прийом
Напишіть нам і ми з вами зв'яжемося
Вартість послуг
Консультація
800 гривень
Консультація лікаря офтальмолога, включаючи базову діагностику
Популярні питання
Як заміна кришталика впливає на гостроту зору?
Найчастіше заміна кришталика позитивно впливає гостроту зору. Рефракційні здібності ока значно підвищуються. Гострота зору після РЗК залежить від показників обраної ІОЛ.
Кому рекомендована рефракційна заміна кришталика?
Заміна кришталика ока рекомендована пацієнтам із високим ступенем аномалій рефракції, яким не показана лазерна корекція зору. Прямі показання до РЗК – це короткозорість (- 5 діоптрій), далекозорість (від + 5 діоптрій) та астигматизм високого ступеня.
Скільки коштує операція із заміни кришталика?
Вартість кришталика при катаракті та при рефракційний заміні не відрізняються. Ознайомитись з характеристиками штучних кришталиків та цінами на них ви можете у прайсі клініки.