Чи загрожує мені катаракта і чи варто через це переживати

Катаракта частіше розвивається із віком, хоча може виявлятися на тлі різних захворювань чи травм ока.

Сучасне лікування катаракти ефективно відновлює зір за будь-яких видів катаракти. Консультація офтальмолога в Одесі допомагає оцінити ризики розвитку захворювання та обрати оптимальне рішення у кожному конкретному випадку.

Що таке катаракта?

Катаракта — це захворювання, при якому природний кришталик ока втрачає еластичність і стає каламутним, через що зір значно знижується. Головні причини катаракти такі:

  • природне старіння;
  • травма ока;
  • тривала дія ультрафіолету на очі;
  • різні захворювання, наприклад, діабет.

Без лікування катаракту призводить до втрати зору.

Чи всім загрожує катаракта?

Катаракта частіше зустрічається у людей старших 50 років, але її розвиток можливий і в молодому віці через травми або спадкові фактори. Основні причини катаракти — старіння, метаболічні порушення та шкідливі звички. Регулярні візити до офтальмолога допомагають знизити ризик та своєчасно діагностувати захворювання.

Як зрозуміти є чи ні у мене катаракта?

Катаракта може протікати безсимптомно, і дається взнаки лише коли вже захворювання вражає більшу частину кришталика. Але ознаки катаракти на ранній стадії може виявити офтальмолог під час планового огляду. Саме тому важливо регулярно проходити перевірку зору. Негайно зверніться до окуліста, якщо з’явилися такі прояви:

  • зниження чіткості зору;
  • відчуття туману чи пелени перед очима;
  • тьмяність кольорів;
  • хворобливі відчуття в очах при яскравому світлі.

Щоб виключити чи підтвердити захворювання, необхідна повна діагностика.

Якщо у мене виявили катаракту — що далі?

Виявлення катаракти не є приводом для паніки. Помутніння кришталика успішно лікується хірургічним шляхом: природний кришталик змінюють на якісну штучну лінзу (ІОЛ) із високими оптичними характеристиками. Вона забезпечує пацієнтові добрий зір.

Чи можна вилікувати катаракту без операції?

Лікування катаракти без операції неможливе. Помутніння кришталика незворотне: ні краплі, ні таблетки не здатні відновити його прозорість. Єдиний надійний метод – хірургічне видалення каламутного кришталика та його заміна на ІОЛ.

Як проходить операція з лікування катаракти?

Операція з видалення катаракти займає близько 40 хвилин. Процедура безпечна та безболісна завдяки застосуванню анестезії. У ході операції лікар дробить каламутний очний кришталик та видаляє його. Далі імплантується ІОЛ та центрується. Після хірургічного втручання зір поступово відновлюється, а пацієнт повертається до звичного способу життя за кілька днів.

Операції з лікування катаракти виконує офтальмохірург вищої категорії, член Європейської та Американської асоціацій катарактальних та рефракційних хірургів Тарас Душенчук.

Що буде зі мною після операції на катаракту?

Завдяки заміні пошкодженого кришталика на ІОЛ можна позбутися катаракти назавжди. Деякий час після процедури важливо дотримуватися рекомендацій лікаря та регулярно проходити контрольні огляди. Найчастіше зір стає чітким і яскравим вже за кілька днів.

Скільки коштує операція з видалення катаракти?

Вартість операції з видалення катаракти в основному залежить від обраної ІОЛ. Також слід враховувати, що можуть знадобитися додаткові витрати на медикаменти та темні окуляри при катаракті після операції. Вони важливі для нормальної реабілітації та захисту очей від яскравого світла.

Як вибрати кришталик?

Вибір ІОЛ залежить від потреб пацієнта. Існують різні штучні кришталики очей:

  • монофокальні лінзи, що забезпечують добрий зір на одній відстані;
  • мультифокальні, що дозволяють бачити на різні відстані;
  • торичні лінзи, які коригують астигматизм.

Офтальмолог допомагає підібрати оптимальний варіант ІОЛ, що забезпечує максимальну якість зору.

Чи може катаракта повернутись?

Катаракта не може повернутися, оскільки помутнілий кришталик повністю видаляється. Але через деякий час деякі пацієнти скаржаться на “каламутне око”. Так розвивається вторинна катаракта, за якої каламутніє не сама лінза, а задня стінка капсули. Таке помутніння усувають лазерною процедурою.

З якого віку варто задуматися про профілактику катаракти?

Профілактика катаракти стає актуальною після 40 років, оскільки з віком підвищується ризик розвитку захворювання. Регулярна перевірка зору дозволяє виявити початкові зміни в кришталику та вчасно вжити заходів. Особливо важливо звертати увагу на профілактику, якщо у вас є фактори ризику, такі як діабет, паління або спадкова схильність.

Як умовити батьків сходити на перевірку зору?

Люди похилого віку часто недооцінюють проблеми із зором, списуючи їх на вік. Поясніть батькам, що такі захворювання як катаракта або вікова макулодистрофія сітківки краще виявити на ранніх стадіях. Якщо ж втратити час, то можна позбутися зору назавжди. Переконайтеся, що візит до офтальмолога — це швидко, безпечно та є необхідним для запобігання можливим ускладненням.

Призначені теги

Рейтинг статті

Автор статтi

Душенчук Тарас Володимирович

Лікар-офтальмолог вищої категорії, офтальмохірург. Стаж роботи: 24 роки

Записатися на прийом

Напишіть нам і ми з вами зв'яжемося

Не гайте часу!

Записуйтеся на консультацію
в один клік, ми передзвонимо!

This site is registered on wpml.org as a development site.