Що таке катаракта
Катаракта — це офтальмологічне захворювання, при якому відбувається помутніння кришталика ока, в результаті чого людина починає гірше бачити. В нормі кришталик прозорий і пропускає світло, фокусуючи його на сітківці. Однак з віком або під впливом різних факторів кришталик стає мутним, що перешкоджає нормальному проходженню світла.
Причиною катаракти є вікові зміни, але на помутніння кришталика можуть впливати інші чинники. Серед причин розвитку катаракти виділяють такі:
- спадкова схильність;
- травма ока;
- тривалий вплив ультрафіолету на зорову систему;
- деякі системні захворювання, такі як діабет, патологія щитоподібної залози;
- тривалий прийом гормональних препаратів.
Захворювання розвивається поступово, починається з незначних змін у кришталику та прогресує аж до повної втрати зору. Тому важливо вчасно діагностувати та видалити катаракту.
Чим вторинна катаракта відрізняється від звичайної
Катаракта лікується за допомогою хірургічного втручання. У деяких випадках через кілька місяців або років, пацієнти звертаються до офтальмолога зі скаргою на те, що “після операції катаракти щось заважає в оці”. Після низки обстежень лікар виявляє вторинну катаракту. Але це захворювання має іншу природу та потребує інших шляхів лікування.
Первинна катаракта — хвороба, що розвивається в результаті природних вікових змін кришталика або під впливом різних факторів. У ході операції з видалення катаракти з капсульного мішка виймають мутний кришталик і замінюють його на штучну лінзу. З часом, в самій капсулі можуть відбуватися зміни. Епітелій розростається, утворюючи щільну плівку на капсулі, що веде до зниження зору та розвитку вторинної катаракти. Повторна катаракта після заміни кришталика розвивається під дією таких факторів:
- запальні процеси в оці;
- травми ока;
- наявність хронічних хвороб.
Вторинна катаракта — це не рецидив основного захворювання, а окремий процес. Її лікування проводять за допомогою лазера та повторна заміна кришталика не потрібна.
Симптоми катаракти
Катаракта проявляється не відразу, і може пройти деякий час, поки її симптоми даються взнаки. Зверніть увагу на такі ознаки:
- затуманений або розмитий зір;
- необхідність часто змінювати окуляри та контактні лінзи на більш “сильні”;
- відчуття пелени перед очима;
- труднощі під час читання, особливо в умовах низької освітленості;
- підвищена чутливість до яскравого світла;
- роздвоєння зору;
- зміни у сприйнятті кольорів — барви здаються тьмяними.
Якщо у вас з’явилися такі симптоми, необхідно звернутися до лікаря-офтальмолога, оскільки катаракта може прогресувати та значно погіршити якість життя без своєчасного лікування.
Вторинна катаракта дуже схожа за симптомами на первинне захворювання. Основна особливість — вони розвиваються вже після встановлення нового кришталика. Тому зі скаргою “плівка на оці після операції катаракти” також слід терміново прийти до офтальмолога.
Як лікують катаракту
Єдиним ефективним способом лікування катаракти є хірургічне втручання, під час якого мутний кришталик видаляється та замінюється на штучний (ІОЛ).
Операції з видалення катаракти у Cataract Clinic проводить офтальмохірург вищої категорії, член Європейської та Американської асоціацій катарактальних та рефракційних хірургів Тарас Душенчук.
На етапі планування операції з видалення катаракти необхідно здати аналізи:
- загальний аналіз крові та сечі;
- кров на перевірку рівня цукру;
- реакція Васермана;
- рентгенографія органів грудної клітки;
- електрокардіограма (ЕКГ).
Після цього призначається дата проведення операції із заміни кришталика.
Після обробки ока антисептиком пацієнту капають знеболювальні краплі. Для запобігання кліпанню ока встановлюється вікорозширювач. Через мікророзрізи 1-2 мм в око вводиться спеціальний розчин, який зберігає його об’єм. Кришталик розрізають, видаляється ядро та кришталикові маси. Потім імплантується штучний кришталик, який за потреби центрується, а розрізи герметизуються рідиною без накладання швів. Вікорозширювач видаляється, на око накладається стерильна пов’язка.
Після операції з видалення катаракти гострота зору відновлюється до 80-100%. Контрольні огляди проводяться наступного дня, через тиждень та місяць. Під час прийому лікар дає рекомендації щодо реабілітації та прийому препаратів у післяопераційному періоді.
Ціна на лікування катаракти залежить від обраної ІОЛ, її характеристик та виробника. Вартість визначається індивідуально.
Як запобігти вторинній катаракті
Повністю запобігти розвиткові вторинної катаракти неможливо, оскільки вона є наслідком природного процесу загоєння після операції. Однак знизити ризик захворювання можна, дотримуючись рекомендацій лікаря. Важливо вчасно приймати таблетки та капати очні краплі після операції, уникати надмірних навантажень на очі в перші тижні після хірургічного втручання, а також регулярно відвідувати офтальмолога для контролю стану ока. Ці заходи допоможуть скоротити ймовірність виникнення запальних процесів, що сприяють розвиткові вторинної катаракти. Дуже важливо контролювати хронічні захворювання, такі як ревматизм, діабет, та інші стани, які посилюють ризик розвитку вторинної катаракти.
Схожі статті
Навіщо і як лікувати катаракту?
Найчастіше катаракта розвивається повільно та не дуже погіршує зір на своїй ранній стадії. Але з...Планування операції з видалення катаракти: як все організовано
Перед операцією Вам необхідно буде провести низку стандартних аналізів та досліджень, а також обстежитись у...Коли потрібно лікувати катаракту: розвіюємо популярний міф
Що таке катаракта? Катаракта — поширене офтальмологічне захворювання. Являє собою помутніння кришталика ока, яке ускладнює...Інші теми
Поспішайте побачити
Цікаві матеріали зі світу офтальмології та корисні поради