Як відбувається операція?
Кінцевою метою операції з приводу глаукоми є стабілізація глаукоматозного процесу, попередження сліпоти, що досягається шляхом нормалізації внутрішньоочного тиску.
Основними патогенетично направленими методами лікування глаукоми являються лазерне та хірургічне лікування глаукоми.
Загальними показами до лазерного лікування являються:
-відсутність можливості дотримання медикаментозного лікування
-неефективність крапель, які отримує пацієнт
-у пацієнта є протипоказання до проведення хірургічного втручання
– категорична відмова пацієнта
Переваги лазерного втручання:
-низька травматичність самої процедури
-практично відсутні серйозні інтра- і післяопераційні ускладнення
-можливо проводити повторні лазерні втручання, якщо знижується гіпотензивний ефект у віддаленому періоді після операції.
Основними перевагами даного методу лікування є його плавність та неінвазивність, проводиться в умовах офтальмологічного кабінету. Зрідка після проведення лазерної операції з приводу глаукоми, може спастерігатися тимчасове підвищення внутрішньоочного тиску, яке купується при допомозі альфа-агоністів. Також у пацієнтів може виникнути світлобоязнь на протязі перших декількох днів, яка інколи потребує додаткового закапування нестероїдних протизапальних препаратів.
Основними показами до хірургічного лікування глаукоми, є:
-відсутність ефекту від інших методів лікування
-відсутність можливості використати інші методи лікування (в тому числі невиконання призначень лікаря, виражені побічні ефекти) або недоступність відповідних препаратів для терапії
-неможливість проведення періодичного лікарського контролю за динамікою глаукомного процесу
-високий рівень ВОТ, котрий не може бути нормалізований будь-яким іншим методом лікування, окрім хірургічного.
Вимоги, які предʼявляються до сучасної антиглаукомної операції:
- Значний гіпотензивний ефект;
- Мінімізація ризику ускладнень;
- Покращення якості життя пацієнта
Недивлячись на велике різноманіття крапель, що знижують внутрішньоочний тиск, і малотравматичність лазерного лікування глаукоми, найбільш ефективним методом нормалізації та стабілізації рівня ВОТ і збереження зорових функцій являється хірургічний метод.
Умовно всі хірургічні втручання можна поділити на декілька видів:
-Проникаючі (трабекулектомія і її модифікації);
-Непроникаючі (синусотомія з діатермотрабекулоспазисом, непроникаюча глибока склеректомія), підчас яких створюються нові або стимулюються наявні шляхи відтоку;
-Циклодеструктивні, сприяють пригніченню синтезу внутрішньоочної рідини (циклокріодеструкція, циклодіатермія, лазерна контактна і безконтактна циклокоагуляція).
Використання імплантів різних виробників та модифікацій дозволяє подовжити гіпотензивний ефект операції і отримати відносно контрольовані показники ВОТ, які сприятимуть сповільненню прогресування глаукоми, в тому числі глаукоматозної атрофії зорового нерву.
Всі операції проводяться, амбулаторно (не потрібно залишатися на стаціонарному лікуванні), під місцевою анестезіією, в комфортних умовах, з використанням офтальмологічного обладнання та розхідних матеріалів передових світових виробників. На слідуючий день після операції пацієнту необхідно зʼявитися на перший післяопераційний огляд і в подальшому проходити планові огляди у відповідності з графіком.
Після операції на протязі 3-х тижнів необхідно закапувати в опероване око краплі, по схемі, яку рекомендував лікуючий лікар. Слід уникати плавання, не приймати гарячу ванну і не відвідувати басейни, сауни і бані на протязі 1го місяця. Можна дивитися телевізор, ходити в кіно, театр, музеї, не забуваючи про систематичне закапування крапель.
Перед операцією Вам необхідно буде провести низку стандартних аналізів та досліджень, а також обстежитись у фахівців, перелік яких Вам дасть лікар.
Також проводяться алергопроби на ряд препаратів, Вас проконсультує анестезіолог.
Операція (факоемульсифікація) проводиться без болю, під місцевою (крапельною) анестезією, через мікророзріз 2,0-2,75 мм і є на сьогоднішній день малотравматичним способом лікування катаракти. В око вводяться різні рідини для захисту та підтримки обсягу. Після видалення каламутного кришталика за допомогою спеціального інжектора всередину ока вводиться штучний кришталик (ІОЛ), проводиться його центрація.
Через 5-10 хвилин після операції Ви вирушаєте додому.